HTC One Max vs iPhone 5s - krótkie porównanie czytników

Producenci co rusz dostarczają skutecznych i praktycznych rozwiązań zabezpieczających smartfony. Po rozpoznawaniu twarzy, cyfrowych kodach i wzorach rysowanych na ekranie, przyszedł czas na odcisk palca. Porównujemy rozwiązania, jakie zaproponowały Apple w iPhonie 5S oraz HTC w One Max.

Wskaż mi palcem, czy to naprawdę Ty

HTC w modelu One Max czytnik linii papilarnych umieścioł z tyłu urządzenia. By z niego skorzystać trzeba najpierw wybudzić telefon z uśpienia wciskając klawisz zasilania znajdujący się na prawej krawędzi smartfona. Kolejny krok, to delikatne przesunięcie opuszkiem palca po czytniku. Znajduje się on tuż pod obiektywem aparatu. Niestety łatwo pomylić czujnik i ubrudzić tłustym palcem obiektyw kamery. Tajwańczycy założyli jednak, że z czasem nabierzemy wprawy w odblokowywaniu smartfona. Czujnik zapamiętuje maksymalnie trzy odciski palców. W większości przypadków działa prawidłowo.

Czytnik linii papilarnych w smartfonie. Drogie HTC, liczyłem na więcej

Wciśnij go kciukiem

Tak jak HTC, również Apple wymaga, by wybudzić wcześniej smartfona z trybu uśpienia, ale w iPhonie 5S funkcję tą pełni przycisk “home”, w którym umieszczony został jednocześnie czujnik ze skanerem.

 

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

W praktyce wystarczy więc, że wciśniemy tylko ten jeden przycisk i na pół sekundy zatrzymamy palec, by czujnik rozpoznał odcisk, a urządzenie było gotowe do pracy. W ten sposób możemy też autoryzować zakupy aplikacji w App Store bez potrzeby wpisywania hasła oraz identyfikatora. Apple dbając o bezpieczeństwo i chcąc zyskać zaufanie użytkowników do nowego rozwiązania zapewnia, że zeskanowane odciski palców przechowywane są wyłącznie lokalnie — w pamięci iPhona. Zapamiętać możemy pięć różnych odcisków.

Praktyczny wymiar palcowego zamieszania

W praktyce lepiej wypada rozwiązanie Apple. Po pierwsze dlatego, że za całą operację wybudzenia telefonu, jak i zeskanowania palca odpowiada jeden i ten sam klawisz. Po drugie jest on umieszczony z przodu i nie trzeba go “po omacku” szukać. Skuteczność także przemawia na korzyść rozwiązania firmy z Cupertino. One Max wymusza żebyśmy przesuwali palec po skanerze, co stwarza większe ryzyko pomyłek. Szukanie czujnika na wyczucie z tyłu urządzenia z czasem zaczyna też nieco irytować. Rozwiązanie jest jeszcze bardziej kłopotliwe dla osób, które trzymają telefon w lewej ręce. Trudniej znaleźć komfortowy uchwyt, który pozwoli równocześnie środkowym palcem wcisnąć klawisz zasilania, a wskazującym odblokować smartfona.

Krzysztof Kurek / Radio Zet / Technologika

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" iOS 8 wspiera WebGL. Tech demo Quake’a 3 w Safari! Nowości z App Store: Bundle oraz filmiki z gier iPhone'a 6 - (bardzo wstępne) pierwsze wrażenia Lista pierwszych gier na iOS’a które wykorzystują technologię Metal Pierwsza gra na Apple Watch sporym zagrożeniem dla użytkowników! Apple wytarło podłogę konkurencją, tylko Wy tego nie rozumiecie! Apple Watch: to samo, ale lepiej. Pod każdym względem Vainglory - zaprezentowana na konferencji Apple’a gra wykorzysta technologię Metal Apple Watch oficjalnie. Wreszcie doczekaliśmy się zegarka Apple Nowa porcja filmów i zdjęć z włączonym iPhone'em 6. Smartfon dostanie dodatkowy wiersz ikon Czy tak będzie wyglądał iWatch? Premiera Bioshock w App Store. Jest drogo i nie każdy zagra! Stronghold 3 za darmo po 2 miesiącach od premiery! Icebreaker: A Viking Voyage za darmo w App Store! Promocja na Alien Shootera w App Store Chwilowa promocja na Audiko Ringtones PRO, warto skorzystać jeżeli chcesz darmowe dzwonki na iPhone’a! EPOCH 2 za darmo w App Store Dobroczynny wpływ App Store na życie Europejczyków Dwie ciekawe promocje z App Store Premiera Bioshock w App Store coraz bliżej! Duża obniżka cen gier z serii Anomaly w App Store Table Tennis Touch o połowę tańszy w App Store Pou do pobrania za darmo z App Store!